ZS w Budach Głogowskich

4

jaskinia-bielska[1].jpgWycieczka szkolna – Krynica Zdrój i Słowacja!

W dniach 6 -7 czerwca odbyła się wycieczka szkolna do Krynicy Zdroju oraz Słowacji, w której udział wzięli uczniowie z klas: 5a, 5b i 6. Uczestniczyło w niej także kilka osób z klas 4a oraz 8. Wyjazd miał na celu integrację zespołów klasowych, pobudzanie aktywności ruchowej i poznawczej, rozwijanie zainteresowań otaczającą rzeczywistością oraz zapoznanie młodzieży z walorami turystycznymi regionów. Po przyjeździe do Krynicy nasi wychowankowie rozpoczęli wycieczkowe atrakcje od wjazdu koleją gondolową na Jaworzynę Krynicką. Ze szczytu mogli podziwiać piękne krajobrazy Beskidu Sądeckiego. Następnie wraz z przewodnikiem przeszli ścieżką edukacyjno-przyrodniczą „Na stoku Jaworzyny”, która miała ich zapoznać się z najciekawszymi fragmentami krajobrazowo-przyrodniczymi tego miejsca.

Trasa liczyła 4,5 km, a jej przejście zajęło około 2 godziny. Kolejnym punktem wycieczki był pobyt w Krynickim Parku Linowym położonym u podnóża Jaworzyny Krynickiej. Każdy z uczniów mógł przejść dwie trasy. Była to świetna okazja do wyrobienia sobie kondycji oraz pokonania własnych barier związanych z wysokością i stresem. Uczniowie zostali zapoznani z regulaminem parku i przeszkoleni przez instruktorów, którzy później czuwali nad ich bezpieczeństwem. Po obiedzie i zakwaterowaniu uczestnicy wycieczki wyruszyli na spacer po Krynicy, odwiedzając m.in. Pijalnię Główną. Wieczorem wszyscy udali się na pizzę do Węgierskiej Korony.

Drugiego dnia grupa wycieczkowa odwiedziła Słowację. Uczniowie mieli okazję zapoznać się z historią powstania zamku w Starej Lubowli, którego początki sięgają XIV w. W 1412 r. Zygmunt Luksemburski zastawił u króla Polski Władysława Jagiełły część ziemi spiskiej, w tym Zamek Lubowelski, za pożyczkę w kwocie 37 tys. kop groszy praskich. Zamek stał się siedzibą zarządców zastawionego terytorium, między innymi starosty spiskiego. Pod rządami polskich królów miasto Lubowla rozkwitało, prowadząc handel z Rzeczpospolitą. Było miejscem wielu spotkań i rokowań między władcami Polski i Węgier. W latach 1655-1661 na Zamku Lubowelskim przechowywano polskie klejnoty koronne. Pod władzę królów Węgier – wówczas byli już nimi Habsburgowie – miasto wróciło w 1769 r., po zagarnięciu starostwa spiskiego i południowej części ziemi sądeckiej przez Marię Teresę. Jedną z atrakcji na Zamku Lubowelskim był pokaz sokolników, który wzbudził ogromne zainteresowanie wśród wycieczkowiczów. Ostatnim punktem wyjazdu było zwiedzanie Jaskini Bielańskiej – jedynej udostępnionej jaskini w Tatrach Wysokich. Znajduje się ona na północnym stoku Kobylego Wierchu (Kobylí vrch) we wschodniej części Tatr Bielskich. Położona jest na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego. Co ciekawe, wejście do jaskini było znane od dawna. Odkryli je bowiem poszukiwacze złota w XVIII wieku, o czym świadczą napisy z ich imionami na ścianach skał. Jaskinię udostępniono zwiedzającym już w 1882 r. W chwili obecnej wędrować można jej korytarzami o długości 1000 m i różnicy wysokości 125 m. Jaskinia ma długość 3 829 m, a różnicę wysokości 168 m.

Uczniowie przebywali pod stałą opieką swoich wychowawców: pani Barbary Depy, pani Katarzyny Dziedzic, pani Izabeli Pustelak-Madej oraz pana Marcina Bajka. Zachowywali się w odpowiedni sposób, nie sprawiając żadnych problemów wychowawczych. Piękna pogoda sprawiła, że wszystkie zaplanowane atrakcje udało się zaliczyć.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z wycieczki >>Galeria<<

Katarzyna Dziedzic

Kontakt

Budy Głogowskie 846

36-060 Głogów Małopolski

mail: zs_budy@glogow-mlp.pl

tel. 17 789 73 80 Szkoła

tel. 17 789 73 81 Dyrektor

tel. 17 789 73 82 Sekretariat

tel. 17 789 73 83 Pokój nauczycielski

tel. 17 789 73 85 Intendentka

tel. 17 789 73 86 Pedagog

Wpłaty za obiady

Od 1 września 2016 roku wpłat za obiady należy dokonywać wyłącznie w formie przelewu bankowego.

Numer konta:

Bank Spółdzielczy Głogów Młp. - Zespół Szkół w Budach Głogowskich

43 9159 0000 2001 0001 4759 0007

Wpłat należy dokonywać do 10-go każdego miesiąca. W tytule wpłaty należy podać: imię i nazwisko dziecka, klasę oraz miesiąc, którego dotyczy wpłata. Informacja o wysokości wpłat za dany miesiąc znajduje się na tablicy ogłoszeń.

Polecane strony

REFORMA EDUKACJI


dobra szkola logo

 

ko logo

 

men logo

 

baner zg

 

autorytety2 0 606x576

 

bezpszkola

 

akordyka logo

2020 Copyright Zespół Szkół w Budach Głogowskich Rights Reserved