IMG_1290.JPG         W dniach 28-30 maja odbyła się wycieczka uczniów Zespołu Szkół w Budach Głogowskich do Warszawy. Dydaktyczno - krajoznawczy cel wyjazdu został osiągnięty w stu procentach. Dzięki sprzyjającej pogodzie zwiedzanie największego miasta i stolicy Polski było prawdziwą przyjemnością.

         W pierwszym dniu dotarliśmy do Muzeum Powstania Warszawskiego. Zwiedzanie tego nowoczesnego, multimedialnego muzeum przybliżyło uczniom jedno z najtragiczniejszych wydarzeń w historii narodu polskiego, stanowiące do dziś przykład heroizmu, męstwa i walki o wolność. Uczniowie poznali życie codzienne powstańców, umundurowanie, broń, fotografie autentycznych scen powstańczych, losy ludności cywilnej oraz dzieci. Dowiedzieli się w jaki sposób działała podziemna poczta polska i tajne drukarnie. Dużym przeżyciem była możliwość przejścia kanałami i sprawdzenie, co mogli czuć powstańcy poruszający się nimi w różne dzielnice Warszawy. Obejrzeli też przejmujący film pt. „Miasto ruin”- komputerową rekonstrukcję zrównanej z ziemią Warszawy. Wizyta w muzeum pozostawiła niezatarte wrażenia i była dla uczniów prawdziwą żywą lekcją historii i patriotyzmu.

         Następnym punktem zwiedzania był Cmentarz Powązkowski. Podążyliśmy szlakiem dwunastu najpiękniejszych grobowców Starych Powązek. Podczas wycieczki dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy o historii cmentarza, a także o spoczywających tam sławnych i zasłużonych dla ojczyzny Zmarłych. Przewodnik przekazał nam wiele interesujących informacji. Powązki są niewyczerpaną skarbnicą sławnych nazwisk i nagrobków, ludzi, którzy dołożyli swoją wspaniałą „małą” cegiełkę życia, abyśmy mogli dzisiaj z dumą powiedzieć, że jesteśmy Polakami.

         Piewrwsz dzień wycieczkizakończyliśmyw jednym z najpiękniejszych miejsc w Warszawie – w Łazienkach Królewskich. Ten wyjątkowy zespół pałacowo-parkowy zachwyca nawet najbardziej wymagających turystów. Znaleźliśmy się w otoczeniu wspaniałych zabytków architektury pamiętających czasy Stanisława Augusta Poniatowskiego i niezwykle malowniczych ogrodów tematycznych. Dookoła znajdują się zabytki architektoniczne, które pamiętają jeszcze czasy Stanisława Augusta Poniatowskiego oraz malownicze ogrody tematyczne. Zwiedzanie Warszawy w drugim dniu rozpoczęliśmy od wizyty na Starym Mieście, gdzie znajduje się Kolumna Zygmunta III Wazy. Dalej pomaszerowaliśmy pod Zamek Królewski. Podziwialiśmy piękno budynku, który został zbudowany w stylu barokowo - klasycystycznym. Zwiedziliśmy część muzealną zamku, gdzie obejrzeliśmy projekcję multimedialną - film na temat historii i odbudowy zniszczonego podczas wojen obiektu. Natępnie powędrowaliśmy na ul. Świętojańską, gdzie mieści się Bazylika archikatedralna św. Jana Chrzciciela. Tuż obok niej położony jest pierwszy cmentarz w Warszawie. Stamtąd spacer  na tzw. „Górę Gnojną”. Dawniej znajdowało się tam wysypisko śmieci, które częściowo zabierała Wisła. Teraz z tego miejsca roztacza się piękny widok. Dalej udaliśmy się na Rynek Starego Miasta. Po środku placu stoi pomnik Warszawskiej Syrenki. Niedaleko mieści się restauracja „Bazyliszek”, nad wejściem której wisi podobizna potwora. Przewodnik opowiedział nam legendy, a później przeszliśmy przez ulicę Piwną i Miodową. Niebawem znaleźliśmy się przy Barbakanie. Mieliśmy okazję wejść do środka tej baszty i spacerować po średniowiecznych murach. Wracając w kierunku autokaru skręciliśmy na Plac Piłsudskiego, by tam zobaczyć Grób Nieznanego Żołnierza. Akurat odbywała się zmiana warty. A potem pojechaliśmy zwiedzić drugi, niezwykle ważny dla uczestników wycieczki obiekt-Stadion Narodowy. Jest wśród nas wielu kibiców piłki nożnej i wizyta na tym stadionie była spełnieniem  marzeń. Gdy weszliśmy na trybuny i wspieliśmy się na sam ich szczyt, z góry podziwialiśmy ogrom tego obiektu. Naprawdę, robi wrażenie! W ostatnim dniu naszej wycieczki wybraliśmy się do Centrum Nauki Kopernik, niewątpliwie jednego z najważniejszych punktów wycieczki. Jest to wspaniały ośrodek nauki, którego misją jest rozbudzanie ciekawości, wspomaganie samodzielnego poznawania świata i uczenia się. Wszyscy mogliśmy poznawać prawa nauki poprzez samodzielne przeprowadzanie doświadczeń na interaktywnych wystawach. Mieliśmy okazję własnoręcznie dokonywać wielu doświadczeń naukowych, zobaczyć na własne oczy mechanizmy funkcjonowania ludzkiego organizmu, urządzeń, wszechświata i wielu innych aspektów otaczającego nas świata.                   Po wyjściu z centrum wiedzyudaliśmy się w kierunki Biblioteki Uniwersyteckiej, na dachu której znajduje się jeden z największych i najpiękniejszych ogrodów dachowych w Europie. Wszystkie jego części połączone są kładkami, ścieżkami i mostkami. Ogród stanowi doskonałe miejsce wypoczynku dla wszystkich, którzy mogą stąd podziwiać panoramę miasta. Przed wyjazdem wjechaliśmy jeszcze na taras widokowy Pałacu Kultury i Nauki, by raz jeszcze – tym razem spod chmur, spojrzeć na Warszawę.

Zapraszamy do galerii: https://photos.app.goo.gl/oHPMD3v4VALiQQD58

Barbara  Węglarz