ZS w Budach Głogowskich

4

IMG_1290.JPG         W dniach 28-30 maja odbyła się wycieczka uczniów Zespołu Szkół w Budach Głogowskich do Warszawy. Dydaktyczno - krajoznawczy cel wyjazdu został osiągnięty w stu procentach. Dzięki sprzyjającej pogodzie zwiedzanie największego miasta i stolicy Polski było prawdziwą przyjemnością.

         W pierwszym dniu dotarliśmy do Muzeum Powstania Warszawskiego. Zwiedzanie tego nowoczesnego, multimedialnego muzeum przybliżyło uczniom jedno z najtragiczniejszych wydarzeń w historii narodu polskiego, stanowiące do dziś przykład heroizmu, męstwa i walki o wolność. Uczniowie poznali życie codzienne powstańców, umundurowanie, broń, fotografie autentycznych scen powstańczych, losy ludności cywilnej oraz dzieci. Dowiedzieli się w jaki sposób działała podziemna poczta polska i tajne drukarnie. Dużym przeżyciem była możliwość przejścia kanałami i sprawdzenie, co mogli czuć powstańcy poruszający się nimi w różne dzielnice Warszawy. Obejrzeli też przejmujący film pt. „Miasto ruin”- komputerową rekonstrukcję zrównanej z ziemią Warszawy. Wizyta w muzeum pozostawiła niezatarte wrażenia i była dla uczniów prawdziwą żywą lekcją historii i patriotyzmu.

         Następnym punktem zwiedzania był Cmentarz Powązkowski. Podążyliśmy szlakiem dwunastu najpiękniejszych grobowców Starych Powązek. Podczas wycieczki dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy o historii cmentarza, a także o spoczywających tam sławnych i zasłużonych dla ojczyzny Zmarłych. Przewodnik przekazał nam wiele interesujących informacji. Powązki są niewyczerpaną skarbnicą sławnych nazwisk i nagrobków, ludzi, którzy dołożyli swoją wspaniałą „małą” cegiełkę życia, abyśmy mogli dzisiaj z dumą powiedzieć, że jesteśmy Polakami.

         Piewrwsz dzień wycieczkizakończyliśmyw jednym z najpiękniejszych miejsc w Warszawie – w Łazienkach Królewskich. Ten wyjątkowy zespół pałacowo-parkowy zachwyca nawet najbardziej wymagających turystów. Znaleźliśmy się w otoczeniu wspaniałych zabytków architektury pamiętających czasy Stanisława Augusta Poniatowskiego i niezwykle malowniczych ogrodów tematycznych. Dookoła znajdują się zabytki architektoniczne, które pamiętają jeszcze czasy Stanisława Augusta Poniatowskiego oraz malownicze ogrody tematyczne. Zwiedzanie Warszawy w drugim dniu rozpoczęliśmy od wizyty na Starym Mieście, gdzie znajduje się Kolumna Zygmunta III Wazy. Dalej pomaszerowaliśmy pod Zamek Królewski. Podziwialiśmy piękno budynku, który został zbudowany w stylu barokowo - klasycystycznym. Zwiedziliśmy część muzealną zamku, gdzie obejrzeliśmy projekcję multimedialną - film na temat historii i odbudowy zniszczonego podczas wojen obiektu. Natępnie powędrowaliśmy na ul. Świętojańską, gdzie mieści się Bazylika archikatedralna św. Jana Chrzciciela. Tuż obok niej położony jest pierwszy cmentarz w Warszawie. Stamtąd spacer  na tzw. „Górę Gnojną”. Dawniej znajdowało się tam wysypisko śmieci, które częściowo zabierała Wisła. Teraz z tego miejsca roztacza się piękny widok. Dalej udaliśmy się na Rynek Starego Miasta. Po środku placu stoi pomnik Warszawskiej Syrenki. Niedaleko mieści się restauracja „Bazyliszek”, nad wejściem której wisi podobizna potwora. Przewodnik opowiedział nam legendy, a później przeszliśmy przez ulicę Piwną i Miodową. Niebawem znaleźliśmy się przy Barbakanie. Mieliśmy okazję wejść do środka tej baszty i spacerować po średniowiecznych murach. Wracając w kierunku autokaru skręciliśmy na Plac Piłsudskiego, by tam zobaczyć Grób Nieznanego Żołnierza. Akurat odbywała się zmiana warty. A potem pojechaliśmy zwiedzić drugi, niezwykle ważny dla uczestników wycieczki obiekt-Stadion Narodowy. Jest wśród nas wielu kibiców piłki nożnej i wizyta na tym stadionie była spełnieniem  marzeń. Gdy weszliśmy na trybuny i wspieliśmy się na sam ich szczyt, z góry podziwialiśmy ogrom tego obiektu. Naprawdę, robi wrażenie! W ostatnim dniu naszej wycieczki wybraliśmy się do Centrum Nauki Kopernik, niewątpliwie jednego z najważniejszych punktów wycieczki. Jest to wspaniały ośrodek nauki, którego misją jest rozbudzanie ciekawości, wspomaganie samodzielnego poznawania świata i uczenia się. Wszyscy mogliśmy poznawać prawa nauki poprzez samodzielne przeprowadzanie doświadczeń na interaktywnych wystawach. Mieliśmy okazję własnoręcznie dokonywać wielu doświadczeń naukowych, zobaczyć na własne oczy mechanizmy funkcjonowania ludzkiego organizmu, urządzeń, wszechświata i wielu innych aspektów otaczającego nas świata.                   Po wyjściu z centrum wiedzyudaliśmy się w kierunki Biblioteki Uniwersyteckiej, na dachu której znajduje się jeden z największych i najpiękniejszych ogrodów dachowych w Europie. Wszystkie jego części połączone są kładkami, ścieżkami i mostkami. Ogród stanowi doskonałe miejsce wypoczynku dla wszystkich, którzy mogą stąd podziwiać panoramę miasta. Przed wyjazdem wjechaliśmy jeszcze na taras widokowy Pałacu Kultury i Nauki, by raz jeszcze – tym razem spod chmur, spojrzeć na Warszawę.

Zapraszamy do galerii: https://photos.app.goo.gl/oHPMD3v4VALiQQD58

Barbara  Węglarz

 

Kontakt

Budy Głogowskie 846

36-060 Głogów Małopolski

mail: zs_budy@glogow-mlp.pl

tel. 17 789 73 80 Szkoła

tel. 17 789 73 81 Dyrektor

tel. 17 789 73 82 Sekretariat

tel. 17 789 73 83 Pokój nauczycielski

tel. 17 789 73 85 Intendentka

tel. 17 789 73 86 Pedagog

Wpłaty za obiady

Od 1 września 2016 roku wpłat za obiady należy dokonywać wyłącznie w formie przelewu bankowego.

Numer konta:

Bank Spółdzielczy Głogów Młp. - Zespół Szkół w Budach Głogowskich

43 9159 0000 2001 0001 4759 0007

Wpłat należy dokonywać do 10-go każdego miesiąca. W tytule wpłaty należy podać: imię i nazwisko dziecka, klasę oraz miesiąc, którego dotyczy wpłata. Informacja o wysokości wpłat za dany miesiąc znajduje się na tablicy ogłoszeń.

Polecane strony

REFORMA EDUKACJI


dobra szkola logo

 

ko logo

 

men logo

 

baner zg

 

autorytety2 0 606x576

 

bezpszkola

 

akordyka logo

2020 Copyright Zespół Szkół w Budach Głogowskich Rights Reserved